Tuz Diyeti

Arkadaşlar bana göre tuz diyeti denen şey saçmalıktan başka bir şey değil. Sanırım bir gün bu diyeti önerenler bizlerden gene özür dileyecekler.

Buda nerden çıktı derseniz bildiklerim ve akıl yürüterek vardığım sonuçları paylaşmak isterim sizlerle…

Bir kere araştırmalarıma göre bilimsel yayınlarda ya da sıkı tuz diyeti yapanlarda gözlenenlere göre tuzu kullanmayanların tansiyonlarında herhangi bir düzelme olmuyor. Ayrıca  bulabildiğim birkaç yayına göre de tuzun tansiyonu yükseltmekle bir ilgisi yok.

 Şimdi gelelim basit kimyasal hesaplara…

Öncelikle şu bilgiyi paylaşayım, hastanelerde hastalara takılan “serum” diye bildiğimiz yani “ serum fizyolojik”  diye bilinen şeffaf sıvı %0,9 luk tuz çözeltisidir.

Yani bir litresinde 9gram tuzu bulunan bir sıvıdır. Neden 9 gram biliyor musunuz?

 Çünkü  vücudumuzda bulunan kan ve diğer yumuşak doku dediğimiz her yerde tuz oranı bu kadardır da ondan, yani kemikler hariç diğer kısımlarda ki tuz oranı bu.

Şimdi biraz daha konuyu derinleştirelim…

Vücudumuzda yaklaşık kilomuzun 13 de biri kadar kan bulunur. Yani 70 kilo birisinde 5 kilo kadar kan vardır.

Ne demiştik kan sıvısının tuz oranı da %0,9 yani binde 9 gr. O zaman 9×5=45 gr tuz var sadece kanımızda.

 Daha da ileri gidelim aslında 70 kilo bir insanın, kemikler hariç diğer dokuları ve kanı toplam 50kg filan gelir ki bu dokulardaki tuz oranı da yine ortalama %0,9 kadardır.

O zaman şunu çok rahatlıkla ve doğrulukla söyleyebiliriz: vücudumuzda 50×9=450 gr tuz vardır.

Ben kendim bir yemeğe atılan tuzu ölçtüm yaklaşık 1-2gr kadar ve buradan bizim bir tabağa düşen tuz miktarı nerdeyse 150mg kadar olur.

Tamamen tuzsuz bir tabak yemeğe atabileceğiniz tuz 150mg yani 0,150gr dır. Peki vücutta ne kadar vardı mg (miligram olarak yazayım) 450 000mg peki biz ne kadar attık 150mg. İsterseniz ikisini toplayıp yazayım ; 450 150mg…..

Ne değişti !!?? …

Hiçbir şey arkadaşlar daha gün boyu idrarla ve terle vücuttan atılan tuzu yazmadık bile ve siz bütün bu yemekleri tuzlu yeseniz bile alacağınız tuz 2 yada 3 gramı geçmez. Kaldı ki idrarla atılan tuz da var.

Yani sözün özü şu bana göre tuz diyeti denen şey kesin olarak saçmalıktan başka bir şey değildir. Bu konuda gerçekten bilimsel olarak tartışmak isteyen olursa buradayım.

Hatırlarsanız kolesterol için ne demişlerdi şimdi ne diyorlar. (ben 20 yıldır kolesterolün uydurma olduğunu söylüyorum zaten)

İngilizce bilenler şu linke tıklayıp çok dikkatle okusunlar orada bu işin saçma olduğunu başka yollarla anlatıyorlar… http://www.saltinstitute.org/

Bir sonraki yazıda az tuz yemenin neler yapabileceğini yazacağım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir