Zihin gücü

Bu öyküyü okuduğumda çok beğendim bu konuda birçok şey okumama rağmen beni en etkileyen öykülerden biridir. Sanırım gerçek bir öykü.

Konu Amerikalı yazar Denis Waitley’ in Empires of the mind kitabında geçiyor.

Nick adlı bir demir yolu işçisinin öyküsü bu.

Nick güçlü sağlıklı bir işçi. Demir yolu manevra sahasında çalışıyor. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini iyi yapan, güvenilir bir insan. Ne var ki, kötümser biri, her şeyin en kötüsünü bekler ve başına kötü şeyler geleceğinden korkar. Bir yaz günü, tren işçileri ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat önceden serbest bırakılırlar. Tamir için gelmiş olan ve ve manevra alanında bulunan bir soğutucu vagonun içine giren nick, yanlışlıkla içerden kapıyı kapatır, kendini vagonun içine kilitlemiş olur. Diğer işçiler Nick’in kendilerinden önce çıktığını düşünürler. Nick kapıyı tekmeler, bağırır, ama kimse duymaz. Gürültüyü duyanlarda bu tür seslerin sürekli geldiği bir ortamda oldukları için pek kulak vermezler.

Nick burada donarak öleceğinden korkmaya başlar. “eğer buradan çıkamazsam burada kaskatı donacağım” diye düşünmeye başlar. İçerde yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer. Titremeye başlar. Eline geçirdiği bir kâğıda karısına ve ailesine son düşündüklerini yazar: “çok soğuk, bedenim hissizleşmeye başladı. Bir uyuyabilsem, bunlar benim son sözlerim olabilir.”

Ertesi günü soğutucu vagonun kapısını açan işçiler, Nick’ in donmuş bedenini bulurlar. Üzerinde yapılan otopsi, onun donarak öldüğünü gösterir. Fakat bu olayı olağan üstü yapan, vagonun soğutma motorunun bozuk ve çalışmıyor olmasıydı. Vagonun iç sıcaklığı 18 derece idi, ve vagonda bol hava vardı. Nick’in korkusu onu donarak ölmesine neden olmuştu.

Evet, bu öyküde zihin gücünün insan vücudu üzerinde neler yapabildiğini anlatıyor. Bu tür olayların yaşandığı bilinmekte ve beynimizin vücuda neler yaptırabileceği bir çok farklı konularda biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir