Archive for Zayıflama

zayıflamak ciddi bir şeydir.

Zayıflamak isteyenlere sürekli hatırlattığım bir sözüm var; “zayıflamaya karar vermek; kendinize bir meydan okumadır, bu da çok ciddi bir iştir” bunun anlamı üzerinde bir iki şey yazmak istiyorum…
Benim birçok kişi de gözlemlediğim bir şey var ki o da;
kilo vermek isteyen bu kişilerin olayın ciddiyetinden habersiz oluşları. Çoğunluk sanıyor ki fazla olan kilolarını bir ilaçla ya da başka bir yardımcıyla uzaklaştıracak, yaza daha kilosuz girecek, mayosunu rahatça giyecek vs…Özet olarak herhangi bir zayıflama ilacı yada başka yeni yeni ürünler, “etkili ürünler” “on kat etkili ürünler”, “1000 kat süper ürünler”……. Hiç birisi asıl sorunu halletmez bu tür ürünler sadece çok az insan grubu için (ki bu işin ciddi bir iş olduğunu kavrayanlardır bunlar) süper bir yardımcıdır. Bu tarz ürünler bir baston gibi size destek olup zirveye çıkmanıza yardım eder ama oraya çıktınız mı o zaman artık bastonu atıp kendi ayaklarınız üzerinde orada durmalısınız. Yoksa kullan zayıflama ilacını ver 10 – 12 kilo sonra…. Siz irade koymadıkça, siz kendinizle olan savaşı, bedeninizin isteklerine karşı olan savaşı kazanmadıkça, eski hayat tarzınızı devam ettirdikçe,  tekrar eski halinize geri dönersiniz…

Aletler alınıyor, türlü çeşit metotlara tonlarca para harcanıyor, 3 aylık lahana ya da bilmem kimin diyeti gibi diyetler deneniyor.
Bu tür yaklaşımlar kesinlikle ciddi yaklaşımlar değil.

Bu psikolojiyi zayıflamaya yönelik ürün üreten üreticilerde biliyorlar. Onlarda çok iyi biliyorlar ki kilolu olanlar bu işin ciddiyetinin farkında olmazlarsa kilolarını verip tekrar yine onların müşterisi olacaklar.

Bir kere kilosundan şikâyetçi olan arkadaşlar şunu düşünmeliler; bu kiloya nasıl ve ne yaparak geldiler. Buraya gelişlerinin sebebi kesinlikle onların hayat tarzlarıdır.
Hayat tarzı nedir? Örneğin, yemek yeme alışkanlıkları; annemizin pişirdiği yemekler olabilir ya da kendimizin bilip hep yaptığı yemekler olabilir.,yemek yeme hızımız olabilir. Mesela bir yere gitmek için kullandığımız yöntem olabilir, arabaya binmek gibi.Yüksek topuklu yürümesi zor ayakkabılarımız olabilir. Yani bir sürü şey var… Bunu kişi kendisi bulacak. Neden bu kiloya geldiğini kendisi bulacak… Örneğin evlilik mi yaptı; bu nedenle daha düzenli ve daha çok yemek mi girdi hayatına, yoksa hayatına özel arabamı girdi. Ya da çocuğumu oldu da onun yemek yememesi size yemek mi yediriyor. Mutfak ta televizyon mu var ya da yiyeceklere çok yakın mı oturuyorsunuz. İşte bunlar tahmini şeyler bir sürü neden olabilir. Burada asıl demek istediğim bütün bunlar (bizim kilo almamızı sağlayan şeyler) bizim yaşamımızdır yani kendimizin seçtiği hatta isteyerek yaptığı şeylerdir.
İşte zayıflamaya karar vermek demek bütün bu alışkanlıklara karşı gelmek hatta bizi biz yapan bu hayat tarzına karşı gelmek, hatta kendimize karşı gelmektir. İşte işin ciddiyeti tam buradadır.
Kendimize karşı gelmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edemeyen varsa, onlara dünya üzerinde binlerce hatta on binlerce yıldır yaşanan inanç sistemlerinin, Kutsal kitapların, peygamberlerin en çok neyle uğraştıklarına bir dikkat etmelerini öneririm. Hepsi nefisle mücadelenin önemini bildiren tonlarca söz söylemiş. Bütün bu öğretilerin, inançların temelinde kendini tanıma ve kendinle mücadele vardır bunu becerebilenler o alanda da bir sürü ödüllere filan layık görülür.
Konuyu nereye getirdi demeyin arkadaşlar konu gerçekten bu kadar ciddidir. Kendinizle mücadele, alışkanlıklarınızla mücadele çok zordur arkadaşlar, süreklilik ve özen ister. Size basit bir örnek vereyim eşinizin ve sizin çorap ya da çamaşır çekmecelerini değiştirin bakalım önümüzdeki bir yıl içinde diğer çekmeceye tereddütsüz gidebilecek misiniz (gidemiyeceksiniz). Ömür boyu hiç yemeden bile yaşayabileceğiniz mesela baklavayı, yemeden durabiliyor muyuz?

İşte bu tür alışkanlıklar ya da istekler bizim vücudumuzun yani et ve kemikten oluşan kitlenin (fiziksel bedenimizin). Bize dayatmalarıdır işte bizim savaşmamız gereken yönümüzde tam budur. Bu bedene karşı irade koyabilmek o bedeni bizim kendi istediğimiz gibi yapabilmek gerçekten ciddi bir iştir. Binlerce yıldır inanç sistemleri bunu yapabilmemiz için tonlarca cezalar ödüller koymuşlardır ama gene de becerememişlerdir(insanlığın genelinden bahsediyorum).
Çok nadir insan grubu buna karşı durabilmiş ve bedenine karşı gelmeyi onu kontrol edebilmeyi becerebiliyor.

bana en sık sorulan soru: “eski kiloma dönermiyim?” cevabım şu “evet hem de nasıl…” senin genlerin değişmiyor ki, zayıflama ilaçları yada diğer ürünler sadece sana zaman kazandıran bir şeydir.
 2 yılda hatta ömür boyu veremeyeceğin kiloyu 2 ayda vermeni sağlıyor. Ama ondan sonra lütfen iradenizi koyun ve değiştirin kendinizi kendi yaşam tarzınızı. Yoksa bu iş zayıflama işinden para kazananlar için süper kazançlı bir oyun… Hadi kullanın şu bastonu çıkın zirveye ve fırlatın gitsin.

Zayıflama ilaçları

Zayıflama üzerine belkide binlerce ilaç üretilmekte. Bu ilaçlar genel olarak beyinden midemize giden açlık mesajını engellemek, ve vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olacak metabolizma hızlandırıcılar bir arada kullanılmakta. Bunun dışında yine ilaç firmalarının ürettikleri yağların bağırsaktan emilmesini engelleyen ve direk dışarı atılmasını sağlayan ilaçlarda var.

Başka bir çeşit olarak içeriğine troit hormonu konulan ilaçlarda var.

Tabiki bu üretimlerin büyük bir çoğunluğu yasal değil.  Ama asıl sorun yasal olmaları yada olmamaları değil. Çünkü bir çok ilaç da yine yasal olduğu halde çok zararlı durumdalar.

Denetim mekanizmalarındaki teknik yetersizlik yada önemsememe gibi daha bir çok mazeretten dolayı gerçek içerikler bilinmeden piyasada bulunan bir sürü ilaç var. Sonuç olarak zayıflama sektörü herzaman çok paralar kazandıran ve tabiki zayıflayanlarında herzaman yeniden kilo almalarından dolayı zayıflama piyasası hep kazandıran bir piyasa durumunda.

Ben burada piyasadaki eczane kanalından satılan ilaçlardan çok, bildiğim, bulabildiğim kadarıyla bitkisel katkı adıyla satılan ilaçlar hakkında açıklamalarda bulunmak istiyorum çünkü o tarz ilaçların kullanımı konusunda kullanıcıyı aydınlatacak hiç bir mekanizma yok.

İçeriği bilinmeyen bu tür ilaçların yanlış kullanılması çok kötü sonuçlar da doğurabilir. Kaldı ki FDA onaylı reçeteli ilaçlardan bile ölenlerin sayısı yılda 140 binlerin üzerinde. ayrı bir başlık altında da sizlere Kullandığımız reçeteli ilaçlar hakkında ilginç bilgiler aktaracağım.

Zayıflama

Bu sayfalarda zayıflamanın ne olduğu, zayıflamanın felsefesi psikolojisi hakkında yorumlarımı aktaracağım zayıflamanın sandığımız kadar kolay olmadığını va ayrıca işin aslını öğrendiğimizde de yine buna tezat olarak ne kadar basit olabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Zayıflama alanında üretilmiş yüzlerce ilaç var. en azından en sık duyulanlar hakkında hem laboratuar çalışmalarımdan hem üretimini bildiklerim hakkında size doğru bilgileri aktarmaya çalışacağım. zayıflarken, ticari amaçlar için sağlığınızı kaybetmemeniz için olabildiğince destek sunacağım.